Číslo účtu: 199677376/0300
Neděle 1. 8. 2021 Léto. Měsíc ubývá.   V novu bude 8. 8. 2021
Pravidla a přihlašování
Aktuality
Životospráva
Zdravá společnost
Silné myšlenky
Nejméně čtené
Nejčtenější
Ankety
Zdravá zahrada
Poradna
Intimnosti
Léčivky 
Volné čtení -> Silné myšlenkyČínské mudrosloví a adaptační životospráva

Moudré myšlenky jsou stručné a srozumitelné. Nahrazují dlouhá vysvětlování, jež se nezřídka míjejí uvědomovacími účinky. Mudrosloví, maximy, lidová rčení či přísloví jsou jako malé okamžiky vhledů neboli malá osvícení.

Žiješ-li v horách...

„Žiješ-li v horách, živ se horami, žiješ-li u vod, živ se vodami.“ Tak praví stará čínská moudrost.

Skvělý Lexikon čínských mudrosloví od Taj-Tün Hejzlarové a Josefa Hejzlara podává, že zmíněné mudrosloví je blízké českému přísloví „ševče, drž se svého kopyta“ (str. 129).

Jistá podobnost je jistě patrná, nicméně je také zřejmé, že stará čínská moudrost vyjadřuje i něco mnohem hlubšího. Není pouhým nabádáním k profesní stálosti či vytrvalosti v rozhodnutí. Moudrost nabádá k environmentálnímu ztotožnění, jinými slovy k praktikování adaptační životosprávy.

Mudrosloví, že je žádoucí živit se prostředím, v němž žijeme, připomíná myšlenky starých alchymistů a tradičních přírodních lékařů minulých století. Tito poznavači souvislostí často uvadějí, že nejvíce prospěšné a léčivé jsou pro člověka byliny rostoucí v bezprostřední blízkosti jeho bydliště.

Také v tradičních životosprávných naukách Východu existují doporučení, aby se lidé živili rostlinnými a živočišnými bytostmi, jež se zrodily a vyrostly v místech, kde lidé žijí. Proč to je požadováno, o tom můžeme úspěšně přemýšlet z různých hledisek.

Závěr bude vždy stejný, nikdo není sám sebou, neboť všichni jsme všemi. Nežijeme jako osamělí a izolovaní tvorové pouze pro sebe, žijeme pro ostatní bytosti. Oxid uhličitý, který vydechujeme, vdechují rostliny. A kyslík, jejž vydechují rostliny, vdechujeme my.

Živočišné výměšky a výkaly jsou potravou rostlinných bytostí a naopak. Někdy se dokonce jedni živočichové živí výkaly druhých živočichů. Např. tolik oblibený alkohol, mezi lidskými potravinami zastoupený v bezkonkurenčně nejširším sortimentu výrobků, je vlastně výkalem kvasných bakterií. Krásní lidé v televizních reklamách tak vlastně s okázalým nadšením popíjejí, co kvasné bakterie vykakají a vyčurají.

Žijeme pro druhé a nepřežijí nejsilnější, jak nás ujišťují osamělí filosofové. Takové přežití se týká jen fyzického těla. Ve skutečnosti přežijí jen ti, kteří udělají něco pro druhé. Rostlinné a živočišné bytosti, jimiž se živíme, pro nás dělají to, že nás adaptují na konkrétní typ prostředí, v němž žijeme. Pokud v takovém prostředí samy vyrostly.

Vladimír Volma24. 4. 2006 Čtenost: 6384 Rubrika: Silné myšlenky


Ptačí budky
V zahradách, v nichž nežijí a nezpívají ptáci, je něco v nepořádku. Pravděpodobně tam panují pro ptáky nepříznivé podmínky. V takových zahradách jsou potom podmínky hodně příznivé pro život hmyzích škůdců. Co s tím? Někdy postačí rozvěsit na stromy ptačí budky.
Společný život v zahradě
Kouzlo zahrad jistě nespočívá jen v rostlinné výrobě. Do zahrad chodíme také odpočívat, těšit se životem vprostřed zeleně, zkrátka vracíme se do přírody, z níž jsme vyšli. Skutečnou živou přírodu však nalezneme jen v takové zahradě, v níž nebudeme žít sami.

 


Kontaktní adresa: centos.cz. Mobil: 777986391. Skype: vladimir777986391. Další publikování nebo
jiné šíření zde poskytovaných textů je bez písemného souhlasu vlastníků autorských práv zakázáno.
© CAŽ, o.p.s., autorky a autoři článků, 2006-2011. Nezávislé sledování návštěvnosti: