Číslo účtu: 199677376/0300
Středa 23. 6. 2021 Léto. Měsíc dorůstá.   Úplněk bude 24. 6. 2021
Pravidla a přihlašování
Aktuality
Životospráva
Zdravá společnost
Silné myšlenky
Nejméně čtené
Nejčtenější
Ankety
Zdravá zahrada
Poradna
Intimnosti
Léčivky 
Životosprávný klub -> AktualityZima v lidském těle

Další z řady praktických seminářů o vztazích člověka a životního prostředí. Pojedná o přípravě lidského organismu pro zimní období a dále o výživě a správné životosprávě v zimě.

Jak pečovat o život v zimě a současně se neztratit v bludišti informací

Lidská potrava představuje životní prostředí, s nímž vstupujeme do interakce nejen ve smyslu hmotném, ale též ve smyslu energetickém a informačním. Hinduistickou průpověď „jsme to, co jíme“ můžeme proto směle zobecnit v průpověď „jsme to, v čem žijeme“.

Lidská potrava není ničím jiným než životním prostředím, s nímž vstupujeme do každodenního těsného vztahu. Poskytuje nám nejen stavební hmoty a tělesné energie, ale též životní informace, jež rozhodují o četných dějích v našich tělech, mimo jiné též o spoluprácii či rozvratu našich buněk.

Před nástupem zimy důkladně konzervujeme své automobily, zavíráme a zateplujeme sklepy, vypouštíme povrchové vodovody. Ale vůbec si neuvědomujeme, že také lidská těla, naše největší a jediná skutečná bohatství, před nástupem zimy rovněž potřebují zvláštní péči.

Jak tedy zazimovat lidské orgány, abychom v průběhu zimy byli co nejméně zranitelní? Jistě to nevyřeší očkování proti prasečí chřipce, jímž za peníze všech budou ošetřeni někteří. Odpovídajícím řešením je pouze cílená uvědomělá životospráva, jež umožní plynulý přechod do nového zimního režimu.

Když posílíme ledviny, oslabíme slezinu a slinivku

Před zimou je třeba vyživit především ledviny, jejichž aktivita je v zimě nejvyšší. Ale vyživíme-li ledviny, následně musíme přiměřeně posílit slezinu a slinivku. Ptáte se proč? Protože slezina ovládá ledviny, a jestliže ledviny posílíme, aniž bychom se postarali také o slezinu, slezina takříkajíc dostane na frak.

Je to asi tak, jako když zadržujeme vodu za sypanou hrází. Voda jsou ledviny, sypaná hráz je slezina. Zvětšíme-li množství vody, sypaná hráz, jež vodu do té chvíle bezpečně ovládala, se začne hroutit, prosakovat a propouštět. Voda začne přetékat a unášet zeminu hráze.

Země ovládá vodu, je-li však vody mnoho, začne voda zemi ponižovat. Voda se vylévá z břehů, opouští původní koryto, unáší zem a podemílá břehy, pole mění v bažiny atd. Zmíněná metafora výstižně ilustruje vztahy našich vnitřních orgánů, jež odpovídají pěti prvkům, dřevu, ohni, zemi, kovu a vodě.

Pět prvků

Symbolika pěti prvků umožňuje správné chápání součinnosti nejrůznějších vztahových jednotek nejen v lidském těle, ale obrazně napsáno v těle celého našeho světa nebo, chcete-li, v těle celého vesmíru.

Tato moudrá a tisíciletou praxí prověřená systematika je zlatým ovocem staročínské taoistické filosofie. Její exaktní obsah pak nejlépe uchovává a podává tradiční čínská medicína. Dietetika tradiční čínské medicíny a její poučení o životosprávě a prevenci nemocí, to jsou informační zdroje, z nichž vycházejí naše semináře.

O čem bude seminář

Praktický seminář Zima v lidském těle, jenž pojedná o adaptaci lidského organizmu na zimní období, bude taktéž vycházet z cenných poznatků tradiční čínské medicíny. V rámci poučení o adaptační životosprávě se uskuteční jak teoretická, tak praktická výuka vaření zimních pokrmů. A seznámíme se také se zimními formami čínského cvičení qigong (čchi kung) a indické jógy.

Co potřebujeme vědět? Jaké jsou skutečné energetické a informační vlastnosti potravin? Podle čeho vybírat potraviny a jak je kombinovat? Jak jíst? Kdy jíst a jaká množství? Kdy a jak cvičit? Jak pracovat s myslí? Jak odstranit informační zatemění, jež do našich myslí vložily špatné knihy, neodpovědná média, billboardy znásilňující pozornost, zkorumpovaní lékaři, vědci či jiní profesionální podvodníci?

Zdánlivě možná banální otázky. Ale když uvážíme, že drtivá většina obyvatelstva skutečné vlastnosti potravin nezná, neumí správně jíst, potravu nežvýká, nýbrž hltavě polyká, nikdy neví, kolik je dost, a ještě ke všemu preferuje pozdní večerní jedení, pak jsme nuceni připustit, že otázky banální nejsou.

Podobně bychom mohli uvažovat, jsou-li současná dietetika a dietologie rozvíjeny vědeckými metodami, stojí-li na vědeckých základech a zohledňují-li nejnovější vědecké poznatky. A jestliže ano, jak je potom možné, že v ČR už jeden člověk z deseti trpí diabetem.

Jinými slovy každý desátý člověk, jehož potkáte na ulici, je nemocný cukrovkou. Vědecky je rovněž prokázáno, že cukrovka tzv. 2. typu vzniká v důsledku výživy, a můžeme směle napsat v důsledku patogenní výživy. Takový je tedy jeden dílčí výsledek stavající vědecké dietetiky a dietologie.

Ukážeme si, co v zimě jíst a jak správně vařit nejen podle tradiční čínské medicíny, ale též podle evropských tradic. Možná nás překvapí, že poznatky tradiční čínské dietetiky se do jisté míry kryjí s poznatky evropských lidových kuchyní a klasické evropské medicíny, jež předcházela současné medicíně moderní, tzv. symptomatické, recentní, školské nebo též chemické.

Naučíme se speciálním cvikům a dýchacím figurám pro předzimní posílení ledvin. Naučíme se též následná cvičení pro posílení sleziny a slinivky, a jistě už víme proč. V teorii a praxi si probereme komplexní přípravu lidského organismu pro zimní období.

Seznámíme se základními pravidly, jak bezpečně přezimovat ledviny a močový měchýř, jejichž význam je v zimě strategický? Možná přijdou na pořad též komunikační hry pro dlouhé zimní večery při vypnuté televizi. A nelze opominout ani sex v zimě a shromažďování ledvinové esence jing (ťing), což by nám účastnice a účastíci, pro něž sex není jen záležitostí plytké konzumace, rozhodně neodpustili. Denní program bude vždy zakončen komplexní relaxací.

Nové místo setkání

Seminář se poprvé uskuteční ve zcela novém prostředí penzionu U Výletů, v obci s názvem Moravec v okrese Žďár nad Sázavou. S penzionem jsme dobře seznámeni, a proto můžeme tamější prostředí vřele doporučit. Pokoje jsou po čtyřech lůžkách s možností přistýlek. Spací pytle nejsou zapotřebí, neboť lůžka jsou kompletně vybavená lůžkovinami.

V objektu je velká a dobře vybavená kuchyně, což je pro životosprávný seminář nezbytné. Dále je v objektu velká jídelna s krbovými kamny pro živý oheň, a co hlavně vedle jídelny se nachází půvabná a velmi příjemná cvičebna. Okouzlující je též bezprostředně sousedící zámecký park.

Seminář se uskuteční ve dnech 30. 10. až 1. 11. 2009, v době přelomového víkendu mezi říjnem a listopadem. Oficiální zahájení v pátek v 17.00 h večeří. Zakončení v neděli ve 12.00 h obědem.

Pracovní den začne v 6.00 h budíčkem, skončí v 22.00 h ulehnutím. Poskytují se tři kompletní jídla denně. Pro diabetiky lze dohodnout dvě malé svačiny navíc. Jako vždy bude umožněno zakoupení specifických potravin, a to za výrazně nižší ceny než v běžných obchodech.

Organizační pokyny

S sebou přezůvky, deku ke cvičení, případně jako hřejivý pléd při eventuálním pobytu venku, sešit na poznámky, tužku, cvičební oděv. Optimální kapacita semináře činí dvacet až třicet osob. Vzhledem k pozdnímu oznámení tohoto propagačního textu prosíme o urychlené přihlášení telefonem nebo e-mailem.

Cena semináře činí 1 500 Kč (program, strava, ubytování). Zálohu ve výši 750 Kč nutno co nejdříve poukázat na bankovní účet Centra adaptační životosprávy, o. p. s. Číslo účtu: 199677376, kód banky 0300. Záloha je nevratná. Při neúčasti z vážných důvodů lze vrátit zálohu po vzájemné dohodě.

Platbu zálohy označte libovolným variabilním symbolem. Na naši e-mailovou adresu pak zašlete variabilní symbol, výši zaplacené zálohy a jména přihlašovaných osob.

Jakmile se záloha projeví v našem účtě, místo v semináři bude napevno rezervováno. Přijetí zálohy potvrzujeme okamžitou e-mailovou zprávou. Zálohu je třeba odeslat co nejdříve, jedině tak lze místo v semináři s jistotou rezervovat.

Další informace e-mailem nebo telefonicky. Kontaktní e-mailová adresa: info[zavináč]zivotosprava.cz. Kontaktní pevný telefon: 469319538. Mobilní telefon: 777986391. Kontaktní osoby: Lenka a Vladimír

Těšíme se na další milé setkání při semináři a všechny čtenářky a čtenáře vyzýváme k vyššímu zaujetí pro adaptační životosprávu, předcházení nemocem a tvorbu lidského štěstí.

Lenka Volmová
Vladimír Volma

Informace o obci Moravci k nahlédnutí ZDE

Informace o penzionu U Výletů k nahlédnutí ZDE

Leták k veřejnému šíření se nachází TADY! Prosíme osoby nám blízké a přátelsky nakloněné, aby leták vytiskly a rozšířily na viditelných místech, např. ve školách, čajovnách, klubech, čekárnách, prodejnách zdravých potravin ap. Děkujeme!

Přijeďte ochutnat sváteční pečivo6. 10. 2009 Čtenost: 8632 Rubrika: Aktuality


Ptačí budky
V zahradách, v nichž nežijí a nezpívají ptáci, je něco v nepořádku. Pravděpodobně tam panují pro ptáky nepříznivé podmínky. V takových zahradách jsou potom podmínky hodně příznivé pro život hmyzích škůdců. Co s tím? Někdy postačí rozvěsit na stromy ptačí budky.
Společný život v zahradě
Kouzlo zahrad jistě nespočívá jen v rostlinné výrobě. Do zahrad chodíme také odpočívat, těšit se životem vprostřed zeleně, zkrátka vracíme se do přírody, z níž jsme vyšli. Skutečnou živou přírodu však nalezneme jen v takové zahradě, v níž nebudeme žít sami.

 


Kontaktní adresa: centos.cz. Mobil: 777986391. Skype: vladimir777986391. Další publikování nebo
jiné šíření zde poskytovaných textů je bez písemného souhlasu vlastníků autorských práv zakázáno.
© CAŽ, o.p.s., autorky a autoři článků, 2006-2011. Nezávislé sledování návštěvnosti: