Číslo účtu: 199677376/0300
Středa 23. 6. 2021 Léto. Měsíc je v úplňku.   V novu bude 10. 7. 2021
Pravidla a přihlašování
Aktuality
Životospráva
Zdravá společnost
Silné myšlenky
Nejméně čtené
Nejčtenější
Ankety
Zdravá zahrada
Poradna
Intimnosti
Léčivky 
Životosprávný klub -> AktualityJaro, lidé a výživa

Druhý jarní seminář o výživě a milostném umění, tentokrát v běžném formátu, se uskuteční v ekologickém a meditačním centru Padmafarma v Bělé u Jevíčka ve dnech 24. až 26. 4. 2009. Titul "Jaro, lidé a výživa" i podtitul “Jarní změny přírody, člověka a jídelníčku” napovídají, o čem budou přednášky. Nejedná se o miniseminář pro čtyři osoby, nýbrž o běžný seminář pro patnáct až dvacet osob. Prosíme, rezervujte si místa včas. Přednášejí Lenka a Vladimír.

Na jaře je všechno krásnější

Ačkoliv krásou lidského těla rozumíme většinou nahotu, krása rostlinné říše nás nejvíce okouzluje v okamžiku, kdy se všechny rostlinné bytosti odívají do nového hávu tisícerých odstínů zelené barvy. Zimní nahota stromů a keřů může být občas půvabná, nicméně jarní zelená záplava okouzluje naše smysly jako zázrak v přímém přenosu.

Co se to děje s jarní přírodou? Jaké podivné proudy stoupají směrem vzhůru, aby naplnily i nejvýše položené pupeny stromů jemnou mízou a zvláštní rozpínavou silou, díky níž pupeny praskají a mění se v listy či květy?

Lidé se dojímají jarními proměnami přírody, ale málokomu svitne, že člověk je taktéž na jaře jiný než v ostatních obdobích roku. Ačkoliv neobrůstá listy či květy, přesto je na jaře v mnoha ohledech jiný než v zimě, ale také jiný než v létě či na podzim.

Z tohoto faktu logicky vyplývají další poznatky. Jestliže jaro znamená zásadní změnu lidského organismu, pak jsou nezbytné jisté podmínky, aby změna zdárně proběhla. Jsou to jednak podmínky vnější, které toho času dvakrát příznivé nejsou, neboť zima nepomíjí. A jednak to jsou podmínky vnitřní, jež vytváříme potravou, cvičením, dorozumíváním s druhými lidmi, správným zacházením s myslí atd.

A vše se mění, pohybuje a trvá v neustálé proměně. Je na nás, abychom usilovali porozumět skrytým souvislostem a naučili se adaptovat jak v situacích, kdy se energie přírody zpožďuje, např. v konci dlouhé zimy, tak v situacích, kdy se příroda předchází, např. v předčasném jaře.

Špatná adaptace, k níž logicky patří chybně zvolená a nesprávně připravená potrava, je prvním a největším retardérem na jinak dobře sjízdné silnici k lidskému zdraví a štěstí.

Co tedy dělat? Především se učit, pídit se po nových poznatcích, cvičit své smysly, včetně intuice a přímého vědění. Pamatovat na slova mistra Šivanandy, že gram praxe je cennější než tuna teorie. Učit se vařit podle ročních období. Poznat svůj typ a doporučené potraviny. Cvičit jógu a qigong (čchi-kung), případně taiji (tchaj-ťi).

Odbočka do hájemství jazyka

Posledně jmenované cvičení se nevyslovuje "tajči", ale "tchaj-ťi". Není na škodu získat základní povědomí o tom, že existuje mezinárodní norma pinyin pro přepis čínských slov do latinky, a vedle ní že existují různé národní transkripce pro přepisy do národních jazyků, např. německá, francouzská, anglická, ruská, česká aj.

Každá národní transkripce píše čínská slova jinak, neboť je přizpůsobuje svým jazykovým možnostem, výslovnosti a zvláštním znakům abecedy. Aby bylo možné dorozumění, existuje pinyin, závazná mezinárodní norma. Proto je správné psát čínská slova vždy v mezinárodní i české transkripci, např. taiji (tchaj-ťi).

Česká nakladatelství dnes vydávají knihy, v nichž se píše o "taiči" (Votobia), nebo dokonce o "tai-čchi" (Svojtka). Takové podání čínských slov jde za hranici stupidity a přesvědčivě dokazuje, že v zmíněných nakladatelstvích pracují neznalí hňupi.

Pro lepší motivaci

Také obezita, cukrovka, alergie a četné další zdravotní problémy mají svůj vztah k jarnímu období. Právě jarní období je ze všech nejvhodnější k nastolení příznivějšího životosprávného režimu, což zákonitě přinese výsledek v zlepšení zdravotního stavu. Každá příčina vytváří následek. Nastolení příznivějšího životosprávného režimu představuje nastolení nové příčiny, jež zákonitě vytvoří kýžený následek.

Letošní rok buvola přeje disciplíně a vyžaduje tvrdou a poctivou práci jak pro druhé, tak na sobě. Neztrácejme čas výmluvami, co všechno nejde a proč. Trvalého úspěchu, to jest zdraví a vědění lze dosáhnout pouze usilovnou, pečlivou a poctivou prací. Letošní rok nepřeje žádným podvodům ani trikům.

Rok buvola přinese životní zkoušky, soužení a trápení, jimiž budou dotčeny naše domovy. Učme se proto událostem předcházet, poznávejme nové věci, získávejme nové informace, jež nám pomohou k lepší adaptaci. Co nás nezabije, to nás neposílí, nýbrž často trvale ochromí, a proto bychom svým pádům měli umět účinně předcházet. A to je mimo jiné obsahem semináře.

A ještě jedno přísloví ošklivě zamořuje společný informační prostor, a je třeba je uvést na pravou míru. Tělo nemá jít do hrobu zhuntované, člověk má umírat relativně zdráv, aniž by trpěl bolestmi, a má odcházet ve chvíli, kdy vyčerpá své síly a naplní své možnosti.

Organizační informace

Seminář se uskuteční ve dnech 24. až 26. 4. 2009 v ekologickém a meditačním centru Padmafarma v Bělé u Jevíčka, jako společná akce Centra adaptační životosprávy a Padmafarmy. Začátek v pátek v 17.00 h, konec v neděli v 15.00 h. Tři kompletní jídla denně, přičemž s diabetiky lze dohodnout dvě svačiny navíc.

S sebou spacáky, volný oděv ke cvičení, přezůvky, psací potřeby, bloky pro poznámky. Spí se na teplé dřevěné podlaze na molitanových matracích. Osoby starší, příp. postižené mohou spát samostatně. Podrobnější informace po navázání kontaktu. Při semináři bude možné zakoupit některé potraviny.

Cena semináře činí 1 100 Kč za osobu. Zálohu ve výši 550 Kč prosíme zaslat na náš účet č. 199677376, kód banky 0300. Číslo účtu najdete též na titulní stránce tohoto webu, vpravo nahoře. Záloha je oficiálně nevratná, nicméně je-li neúčast zapříčiněna vážnými důvody, zálohu vracíme.

Zálohu pošlete co nejdříve. Jakmile bude záloha připsána na náš účet, místo v semináři se stane napevno rezervovaným. Přijetí zálohy potvrzujeme e-mailovou zprávou. Další informace telefonicky nebo e-mailem.

Po pevných linkách voláme zdarma, takže když pošlete e-mailem telefonní číslo pevné linky, zavoláme vám.

Kontaktní pevný telefon: 469319538. Mobilní telefon: 777122986. Kontaktní e-mail: info[zavináč]zivotosprava.cz. Kontaktní osoby: Lenka a Vladimír

Lenka Volmová
Vladimír Volma

Leták k veřejnému šíření se nachází TADY! Prosíme osoby nám blízké a přátelsky nakloněné, aby leták vytiskly a rozšířily na viditelných místech, např. ve školách, čajovnách, klubech, čekárnách, prodejnách zdravých potravin ap.

Informace o ekologickém a meditačním centru Padmafarma v Bělé u Jevíčka jsou k nahlédnutí ZDE

Obrázky ze semináře v Padmafarmě - září 2008

Jídlo jako cesta k poznání

Dopolední přednáška v pozdním letním slunci26. 3. 2009 Čtenost: 7977 Rubrika: Aktuality


Ptačí budky
V zahradách, v nichž nežijí a nezpívají ptáci, je něco v nepořádku. Pravděpodobně tam panují pro ptáky nepříznivé podmínky. V takových zahradách jsou potom podmínky hodně příznivé pro život hmyzích škůdců. Co s tím? Někdy postačí rozvěsit na stromy ptačí budky.
Společný život v zahradě
Kouzlo zahrad jistě nespočívá jen v rostlinné výrobě. Do zahrad chodíme také odpočívat, těšit se životem vprostřed zeleně, zkrátka vracíme se do přírody, z níž jsme vyšli. Skutečnou živou přírodu však nalezneme jen v takové zahradě, v níž nebudeme žít sami.

 


Kontaktní adresa: centos.cz. Mobil: 777986391. Skype: vladimir777986391. Další publikování nebo
jiné šíření zde poskytovaných textů je bez písemného souhlasu vlastníků autorských práv zakázáno.
© CAŽ, o.p.s., autorky a autoři článků, 2006-2011. Nezávislé sledování návštěvnosti: