Číslo účtu: 199677376/0300
Neděle 16. 5. 2021 Jaro. Měsíc dorůstá.   Úplněk bude 26. 5. 2021
Pravidla a přihlašování
Aktuality
Životospráva
Zdravá společnost
Silné myšlenky
Nejméně čtené
Nejčtenější
Ankety
Zdravá zahrada
Poradna
Intimnosti
Léčivky 
Ekocentrum -> Zdravá zahradaAzylové zídky pro ještěrky a slepýše

Zdravá zahrada je krásná mimo jiné tím, že v ní nejsme sami. S námi ji sdílejí další živočichové, např. ještěrky a slepýši, kteří navíc mají stejný zájem na tom, aby zahrada trvale žila, neboť oni jsou její součástí stejně jako my.

Kočky a psi ve výhodě

Venkovské či městské zahrady v čistých přírodních lokalitách jsou stále ještě více či méně obydleny chráněnými živočichy. Jejich životy a podmínky k rozmnožování jsou však často ohrožovány vlastníky zahrad, a začasté i jejich domácími mazlíčky, kočkami a psy.

Mnoho ještěrek a slepýšů je uloveno kočkami a psy jen proto, poněvadž v zahradách chybějí těmto vzácným živočichům úkryty, např. nasucho složené kamenné zídky, hromady z větších kamenů apod. Další živočichové pak zahynou při sekání zahrad motorovými sekačkami.

Přítomnost vzpomínaných živočichů je navíc pro zahrady netušeně užitečná, zvláště pro zahrádkáře či pěstitele, již pěstují plodiny, aniž by používali jedovatých chemických látek. Ptáci, ještěrky, slepýši, ale také žáby a další živočichové jsou při hubení nežádoucích hmyzů nezastupitelní. A když chybějí, v zahradě to je znát.

Ještěrčí domovy

Drobní pěstitelé, vlastníci zahrad, sadů či jiných pozemků, rekreační zahrádkáři, chataři, chalupáři, ti všichni mohou drobným živočichům pomoci stavbou jednoduchých suchých neboli domovských či azylových zídek. Suchých proto, poněvadž se při jejich stavbě nepoužívá pojivo, malta, beton ap. V těchto zídkách najdou ještěrky a slepýši rychlé úkryty před útoky koček a psů.

Azylová zídka je poskládaná jen z kamenů, bez použití pojiva. Zídku si rychle oblíbí živočichové, jež mají rádi sucho a teplo, což jsou především ještěrky a slepýši. Ale přidají se též pavouci, divoké včely, někdy i čmeláci. Zídky lze osázet skalničkami, jež při kvetení přivábí k sobě hmyz, který se pak stane potravou číhajících živočichů.

Zahrady na prosluněných svazích jsou z hlediska zadržení vláhy problémové, nicméně právě taková slunná místa jsou s oblibou vyhledávána ještěrkami a slepýši. Zbudováním teras, účinně zpevněných domovskými zídkami, zabijeme tři mouchy jednou ranou.

Zadržíme vodu, jež prospěje zeleninám pěstovaným v terasách, živočichům zajistíme úkryty, a rostlinám, zásluhou ještěrek a slepýšů, ochranu před škodlivými hmyzy.

Kruhové zídky

Zídky lze samozřejmě stavět taktéž na nesvažitých pozemcích. Pěstujeme-li zeleniny, jež prosperují v teplejších půdách, můžeme na slunných místech postavit zídky do kruhu o průměru jeden metr i více. Vnitřní prostor zídky vysypeme zeminou, do níž zasázíme teplomilné zeleniny.

Kameny přes den shromažďují teplo, jímž pak v noci ohřívají okolí, čímž výrazně zlepšují životní podmínky rostlin, takže zeleniny dobře prospívají. Nutno však pamatovat na pravidelnou zálivku a volnou zem mezi zeleninami nastýlat neboli mulčovat. Zabrání se tím přílišnému odpařovaní vody.

Lenka Volmová

Ztrouchnivělé dřevo

Před zahájením stavby zídek se projdeme lesem nebo vlastní zahradou a nasbíráme do tašky ztrouchnivělé dřevo, jímž budeme vyplňovat štěrbiny a prohlubně mezi kameny. Ještěrky totiž kladou vajíčka do mělkých jamek, které zahrabávají. K tomu jim poslouží měkké ztrouchnivělé dřevo mezi kameny. Štěrbiny a prohlubně můžeme také trochu zasypat pískem, nemáme-li ztrouchnivělé dřevo.

Ještěrčí vajíčka můžeme totiž často nalézt v hromadách písku, který jsme nestihli spotřebovat. Pokud hnízdo nechtěně rozhrabeme, měli bychom vajíčka zpátky zasypat pískem a nechat ještěrky vylíhnout. Mláďata ještěrek se líhnou většinou v druhé polovině července.

Zima studí každého

Dospělé ještěrky začínají v říjnu zalézat do děr, pod kořeny stromů, nebo do opuštěných nor savců. Také pukliny a drobné jeskyňky ve skalách, starých kamenných stěnách či cihlových zdech jsou pro ně přes zimu dobrým domovem.

Mladé ještěrky však přezimují často jen pod hromadou listí. Proto pamatujme, že zdánlivě zapomenutá hromada listí či drobných větví v místě, kde nepřekáží, nikdy není naší ostudou, nýbrž ukazatelem našeho environmentálního vědomí a živým prvkem každé zdravé zahrady. Nikdy takové dlouho ležící hromady neuklízejte těsně před obdobím zimy. Jistě není třeba vysvětlovat proč.

Slepýši nejsou hadi

Slepýši žijí oproti ještěrkám více vskrytu. Přes den se ukrývají pod kameny, v pařezech, pod listím a teprve za soumraku vylézají ven. Objevují se zejména po dešti, kdy na zemi pátrají po dešťovkách neboli žížalách a slimácích. Březí samičky lze někdy zastihnout, jak se utěšeně vyhřívají na sluníčku.

Slepýš přes zimu hibernuje, což znamená, že upadá do zimního spánku, a vylézá na jaře, tedy koncem března nebo až počátkem května, podle počasí. Mláďata se rodí na přelomu července a srpna. Potravou slepýšů jsou žížaly a slimáci, případně členovci, larvy a červy přiměřené velikosti.

Nejspíš to už většina lidí ví, přesto však raději připomeňme, že slepýš není had, nýbrž beznohá ještěrka, která nemá nic, čím by člověku ublížila. Aby člověk při setkání se slepýšem vyváděl, jako by mu šlo o život, k tomu musí být opravu velkým hlupákem.

Hotové zídky je užitečné osázet kvetoucími skalničkami. Vhodné jsou lomikámen, badil, matřídouška, zakrslé hledíky, koulenka, protěž alpská, smil, hořec, netřesky aj. V každém zahradnictví s výběrem skalniček rádi pomohou. Časem pak sami poznáme, na které rostliny létá nevíce výživných hmyzů, jímiž se ještěrky a slepýši živí.

Odměna za práci

Odměnou za práci nám bude pohled na vyhřívající se ještěrky na kamenech či listech rostlin. Malachitově zelená tělíčka některých ještěrek působí dojmem vzácných šperků. A jejich lehké a jisté pohyby, to jsou miniaturní projevy tanečních pohybů veškeré přírody.

Budeme-li klidní a tiší, a to nejenom vně, ale též uvnitř, ještěrky si na nás zvyknou, nebudou před námi prchat a možná od nás přijmou k snědku mouchu či žížalu. Mouchu jim nabídneme napíchnutou na dlouhém stéble trávy. Lehce jí máváme ještěrce před nosem, a když bude ona v dobrém rozmaru, pak naše pohoštění přijme.

Ještěrky a slepýši patří mezi chráněné živočichy. Jejich ochrana je upravena vyhláškou Ministerstva životního prostředí České republiky č. 395/ 1992 sb. ze dne 11. června 1992.

Vladimír Volma

Budování azylové zídky červen 2008

Osazování nové zídky

O nové bydlení byl zájem29. 8. 2008 Čtenost: 8513 Rubrika: Zdravá zahrada


Ptačí budky
V zahradách, v nichž nežijí a nezpívají ptáci, je něco v nepořádku. Pravděpodobně tam panují pro ptáky nepříznivé podmínky. V takových zahradách jsou potom podmínky hodně příznivé pro život hmyzích škůdců. Co s tím? Někdy postačí rozvěsit na stromy ptačí budky.
Společný život v zahradě
Kouzlo zahrad jistě nespočívá jen v rostlinné výrobě. Do zahrad chodíme také odpočívat, těšit se životem vprostřed zeleně, zkrátka vracíme se do přírody, z níž jsme vyšli. Skutečnou živou přírodu však nalezneme jen v takové zahradě, v níž nebudeme žít sami.

 


Kontaktní adresa: centos.cz. Mobil: 777986391. Skype: vladimir777986391. Další publikování nebo
jiné šíření zde poskytovaných textů je bez písemného souhlasu vlastníků autorských práv zakázáno.
© CAŽ, o.p.s., autorky a autoři článků, 2006-2011. Nezávislé sledování návštěvnosti: