Číslo účtu: 199677376/0300
Neděle 16. 5. 2021 Jaro. Měsíc dorůstá.   Úplněk bude 26. 5. 2021
Pravidla a přihlašování
Aktuality
Životospráva
Zdravá společnost
Silné myšlenky
Nejméně čtené
Nejčtenější
Ankety
Zdravá zahrada
Poradna
Intimnosti
Léčivky 
Volné čtení -> ŽivotosprávaMenstruace a životní prostředí

Mnohé ženy si už dnes neumějí představit, že lze menstruovat také jinak než s použitím vložek masivně vnucovaných televizní reklamou. Jak tedy menstruovat, aniž by tím trpělo životní prostředí? Řešení není ani složité, ani finančně nákladné, a jediní, kdo jím mohou utrpět škodu, jsou výrobci umělohmotných dámských vložek.

Menstruační vložky

Trápí mě množství menstruačních vložek, které skončí jako nerecyklovatelné na skládkách. Existuje ekologické řešení? Je mi 26 let, takže budu ještě mnoho let menstruovat.

Dotaz do Poradny (11. 09. 2008)

Neutěšená současná situace

Jedna žena za svůj život použije asi deset až patnáct tisíc menstruačních vložek nebo tampónů. To je ohromné množství odpadu.

Umělohmotné části vložek se přirozenou cestou nerozkládají, a proto zvětšují množství odpadu na skládkách. Do vložek a tampónů ženy investují nemalé finanční částky, čímž pomáhají zvyšovat zisky firmám, jež výrobou nerozkladných vložek poškozují životní prostředí.

Výrobci však mohou poškodit i ženy samotné, neboť napouštějí vložky a tampóny nejrůznějšími absorpčními, deodoračními a bělícími látkami, jež mohou narušit prostředí v ženských vaginách.

Vložky opakovaně použitelné

Nejlepší ekologické menstruační vložky jsou takové, které ženy mohou používat opakovaně. Vložky by neměly škodit přírodě ani při svém vzniku, ani po ukončení životnosti. Takové požadavky splňují látkové menstruační vložky. Jsou ušity z biobavlny a lze je běžně koupit v internetových obchodech.

Některé látkové vložky si každá žena může přizpůsobit síle své menstruace, neboť jsou složené z několika částí. Vnější vložka má křidélka s patentkami pro uchycení ke kalhotkám. Na spodní straně je kapsa, do které se dají vložit 1 až 2 vnitřní vložky, podle síly krvácení.

Vyrábějí se také vložky, jež mají uvnitř vloženou jinou vložku, jež zvyšuje savost, a tuto vložku je možné používat dokonce i při lehké inkontinenci (samovolný únik moči), protože nepropustí tekutinu. Tyto vložky mají též křidélka s patentkami.

Látkové vložky používám již déle než rok. Pouze při cestování a dlouhodobém pobytu v cizím prostředí jsou látkové vložky nepraktické, a to z důvodu nutnosti praní a sušení.

Doma po použití vložku střídavě máchám a ždímám ve studené vodě. Tím ji zbavím krve. Nejlépe se osvědčila voda dešťová. Vložka máchaná v dešťové vodě je daleko dříve a více čistá než máchaná ve vodě z vodovodu.

Po vymáchání přidám do vody trochu nastrouhaného pracího mýdla (s jelenem) a vložku ručně přeperu. V čisté vodě několikrát vymáchám a pověsím na sluníčko, jež vybělí případné skvrny. Po skončení menstruace všechny použité vložky ještě znovu vyperu společně s dalším prádlem v pračce v ekologickém pracím prostředku.

Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že látkové vložky jsou velmi příjemné, pokožka může dýchat, takže nevzniká riziko zapařenin, odřenin a ani riziko poševních infekcí. Některým ženám může připadat odpudivé vymývání krve z vložky. Ale je to naše vlastní lidská krev, jež nám koluje v cévách, a není důvod se jí štítit.

Měsíční kalíšek

Další možností je používat místo látkových vložek tzv. měsíční kalíšek neboli Mooncup. Kalíšek vypadá podobně jako neprůchozí trychtýř. Je vyrobený z měkkého silikonu nebo kaučuku a zavádí se do pochvy. V kalíšku se shromažďuje odtékající krev.

Kalíšek díky silikonu pevně přilne k poševní stěně, takže žádnou krev nepropustí. Dokáže pojmout až 30 ml tekutiny. Po vyjmutí se kalíšek omyje a zavede znovu.

K silikonu, z něhož je kalíšek vyroben, nepřilnou žádné bakterie, takže se na něm ani nemohou množit. Hladký povrch kalíšku nebrání samočisticím a ochranným funkcím poševní sliznice. Po každé menstruaci by se měl kalíšek vyvařit, osušit a uložit na čistém místě.

Lenka Volmová

Další informace na následujících stránkách

www.kalisek.cz
www.znovuzrozeni.cz
www.plinky.cz
www.ekorodinka.cz
www.ekolist.cz

Vložky pro opakované použití a měsíční kalíšek20. 8. 2008 Čtenost: 24216 Rubrika: Životospráva


Ptačí budky
V zahradách, v nichž nežijí a nezpívají ptáci, je něco v nepořádku. Pravděpodobně tam panují pro ptáky nepříznivé podmínky. V takových zahradách jsou potom podmínky hodně příznivé pro život hmyzích škůdců. Co s tím? Někdy postačí rozvěsit na stromy ptačí budky.
Společný život v zahradě
Kouzlo zahrad jistě nespočívá jen v rostlinné výrobě. Do zahrad chodíme také odpočívat, těšit se životem vprostřed zeleně, zkrátka vracíme se do přírody, z níž jsme vyšli. Skutečnou živou přírodu však nalezneme jen v takové zahradě, v níž nebudeme žít sami.

 


Kontaktní adresa: centos.cz. Mobil: 777986391. Skype: vladimir777986391. Další publikování nebo
jiné šíření zde poskytovaných textů je bez písemného souhlasu vlastníků autorských práv zakázáno.
© CAŽ, o.p.s., autorky a autoři článků, 2006-2011. Nezávislé sledování návštěvnosti: