Číslo účtu: 199677376/0300
Neděle 1. 8. 2021 Léto. Měsíc ubývá.   V novu bude 8. 8. 2021
Pravidla a přihlašování
Aktuality
Životospráva
Zdravá společnost
Silné myšlenky
Nejméně čtené
Nejčtenější
Ankety
Zdravá zahrada
Poradna
Intimnosti
Léčivky 
Životosprávný klub -> AktualityPodzimní životospráva

Seminář „PODZIMNÍ ŽIVOTOSPRÁVA“ se uskuteční ve dnech 26. až 28. 9. 2008 v Ekologickém statku Padmafarma v Bělé u Jevíčka. Program: Výuka podzimního vaření podle tradiční čínské medicíny. Jak pečovat o tělo a mysl v čase podzimu? Jak posilovat plíce a tlusté střevo? Jak předcházet rakovině tlustého střeva? Zdravá střeva jsou základem zdravé imunity. Co dělat při zácpách a průjmech? Výuka komplexní relaxaci. Základy jógy a qigongu (čchi-kungu). Přednášejí Lenka a Vladimír.

Ohlédnutí za létem

Léto odchází a příroda se znovu dramaticky mění. Brzy budeme čelit podzimním plískanicím, studeným větrům a krátkým dnům bez slunce. Nastal čas upravit svou životosprávu a přizpůsobit ji principům podzimního období. Další praktický seminář jsme proto připravili se zvláštním zřetelem k orgánovému systému plic a tlustého střeva.

Uvedené tělesné orgány se v letošním roce nacházejí ve stavu nejvyšší aktivity v době od 5. 8. do 15. 10. 2008. V průběhu uvedených 72 dnů jsou plíce a tlusté střevo také nejvíce přístupné podnětům. A to jak podnětům příznivým, tak nepříznivým, podle toho, jak dobře nebo špatně spravujeme své životy. Jinak napsáno, záleží na tom, v jakých podmínkách udržujeme svoje mysli a těla, jakož i na tom, čím svoje mysli a těla živíme.

A potože znakem podzimu je kromě jiných znaků také ticho, při němž lze uslyšet i šelest padajícího listu, označili jsme seminář podtitulem „Jak naložit se životem v čase podzimního ztišení“.

Tlusté střevo není jen schránka na odpad

Každým rokem onemocní 7,8 tis. obyvatel Česka nádorem tlustého střeva nebo konečníku. A přibližně 6 tis. lidí každým rokem na tuto nemoc zemře. V počtu výskytu nádorů tlustého střeva a konečníku na 100 obyvatel jsme držiteli smutného světového prvenství.

V tlustém střevě se nachází až 80 % buněk imunitního systému. Proto je jeho správná funkce a čistota zásadní záležitostí. V jakém stavu je tlusté střevo, v takovém stavu je imunitní systém. Ale nesmíme si myslet, že tlusté střevo potřebuje neustálé klystýry či jiné drastické čistící prostředky. Opak je pravdou. Jako nelze zabránit kažení zubů používáním většího množství zubní pasty, podobně nelze obnovit funkci tlustého střeva často se opakujícími klystýry.

Stav tlustého střeva je především ovlivňován mikroorganismy, které je obývají. Ve stolici zdravého člověka se jich vyskytuje více než 400 různých druhů. Většinu z nich tvoří bakterie, z nichž převážná část je žádoucí (probiotika), menší část je méně žádoucí a některé dokonce organismu škodí. Bakterie v tlustém střevě žijí v složitých a vzájemně se ovlivňujících pospolitostech, podobně jako různé druhy rostlin na louce.

Častým klystýrováním, ale také např. použitím antibiotik, vytvoříme ve střevě takový pořádek, který je srovnatelný s úklidem bytu, při kterém rozbijeme nábytek, vytrháme podlahu, se stěn otlučeme omítku až na cihly a všechen materiál vyházíme z okna. Takto uklizenému bytu se podobá tlusté střevo po klystýru či po zásahu antibiotiky.

Trvá mnoho dnů, než se vytvoří nová homeostáza (stav vnitřní stability) a než se na louce v tlustém střevě znovu rozrostou a uspořádají vyvážená společenstva stovek druhů často i vzácných rostlin. V procesu mikrobiálního osidlování pak hraje významnou úlohu apendix, červovitý přívěsek slepého střeva. Učili jsme se ve škole, že apendix je zbytečnou částí těla a omylem přírody. Je však omylem považovat jej za omyl.

Apendix je mikrobiálním depozitářem či bakteriální bankou, uchovává cenné bakterie pro případ, že dojde k střevním haváriím neboli průjmům. Vůči antibiotikům je však i apendix krátký, a proto léčba antibiotiky má být vyhrazena situacím, kdy je ohrožen život člověka a kdy jiné účinné prostředky nejsou známy.

Představa tlustého střeva jako trubice připomínající výfuk automobilu je zcela chybná, ačkoliv velmi častá. Tlusté střevo není pouhou schránkou na odpad. Je totiž m. j. složitým biologickým pracovištěm, kde se vytvářejí účinné látky, jež vně lidského těla nejsme schopni vytvořit ani s použitím větších energií, vyšších teplot a veškeré současné techniky.

Platí to však pro vnitřní prostředí, jež se podobá stabilnímu rostlinnému společenství na louce. A neplatí to pro prostředí, jež se podobá drasticky uklizenému bytu, kde v rámci úklidu byl rozbit nábytek, vytrhána podlaha a omítka se stěn otlučena až na cihly.

Dokonalé prostředí v tlustém střevě lze vytvořit toliko správnou výživou a funkčními životosprávnými návyky. Přitom zásadního významu jsou požadavky dokonalého žvýkání, jedení v pravidelném čase, nepřejídání, nehladovění, jedení v tělesném a myšlenkovém klidu a nejedení po osmnácté hodině. Takovým sebesprávným jednáním umožníme rozvoj žádoucích bakterií, vybudujeme si silný imunitní systém a prostředí v tlustém střevě udržíme funkční, stabilní a průchodné.

Při semináři se také seznámíme s potravinami, jež vyživují, doplňují a stabilizují plíce a tlusté střevo. A poznáme i další mnohostranně prospěšné potraviny pro podzimní období. Mnohé z nich také ochutnáme, neboť se vyskytnou v připravovaných exemplárních pokrmech. Budou to například dýně Hokkaido, fazole Adzuki, kustovnice čínská, pískavice řecké seno, schizandra čínská, černý sezam, dýňová semena aj.

Sladkosti a zdraví

Poučení lidé už vědí, že bílý cukr (disacharid sacharóza) poškozuje slinivku, slezinu a ledviny. Navíc také oslabuje krev a vykazuje v lidském organizmu desítky dalších nepříznivých účinků, včetně např. oslabování imunitního systému, vytváření podmínek pro vznik alergických reakcí, oslabování funkce tlustého střeva, podpory růstu plísní ap.

Poučení lidé proto hledají cesty, jak se bez cukru obejít. Při semináři budeme hledat společně, budeme společně ochutnávat sladkosti pečené bez cukru a rozdáme si recepty na jejich přípravu. A jednu sladkost si společně připravíme a upečeme přímo na místě.

Sebeobrana při rozkolísaném počasí

Součástí semináře budou jednoduchá, ale účinná cvičení pro posílení plic a tlustého střeva. Dále si předáme osvědčené rady, jak se bránit před větrem a chladem, a co dělat, jestliže už k napadení větrem a chladem došlo.

Obsah semináře telegraficky

Co jíst a jak vařit na podzim podle tradiční čínské medicíny? Jak předcházet rakovině tlustého střeva? Jak vybudovat silný imunitní systém? Základy jógy a qigongu (čchi-kungu). Komplexní relaxace.

Co vzít s sebou do báglu

Spát se bude na povlečených molitanových matracích, takže je třeba vzít s sebou pouze vlastní spacáky. Dále je vhodné vzít s sebou potřeby denní hygieny, čímž se rozumí hlavně ručník. A pak už jen sešity a tužky k psaní poznámek, přezůvky a volný oděv ke cvičení, jež se za příznivého počasí bude konat venku pod širým nebem.

Jíst se budou tři kompletní denní jídla, na jejichž přípravě se budeme všichni podílet. Diabetici mohou dostávat dvě malé svačiny navíc. Požadavek na svačiny je však třeba oznámit předem.

Dárky pro zdravou zahradu

Osobám, jež mají zájem o pěstování méně známých, leč životu prospěšných bylin a zelenin, budou zdarma rozdána semena mangoldu, koňského bobu, sevláku, anděliky čínské aj. Pakliže sami vlastníte přebytky zajímavých bylin nebo zelenin, o něž byste se mohli podělit s ostatními, ať již ve formě semen či sazenic, vezměte přebytky s sebou na seminář.

Cena semináře

Cena semináře činí 1100 Kč za osobu (nocleh, strava, program). Účastnice a účastníci, kteří se zúčastnili červnového semináře 2008 ve Vranicích, mají slevu 200 Kč.

Seminář je třeba zálohově uhradit předem, a to z jedné poloviny. Částku 550 Kč, resp. 450 Kč (osoby, jež se zúčastnily červnového semináře ve Vranicích) je třeba zaslat bankovním převodem na náš účet.

Číslo účtu: 199 677 376
Kód banky: 0300

Platbu označit libovolným variabilním symbolem a následně nám e-mailem sdělit jméno účastnice či účastníka, variabilní symbol a výši odeslané částky.

Naše e-mailová adresa: centrum [zavináč] zivotosprava [tečka] cz

Jakmile identifikujeme platbu zálohy na našem účtě, ihned odešleme potvrzující e-mail, že záloha došla v pořádku na náš účet, a tím okamžikem je místo v semináři napevno rezervováno.

Pro přítelkyně a přátele ze Slovenska

Kdo se rozhodne přijet ze Slovenska, případně z jiného zahraničí, tomu umožníme výjimku. Víme, že posílání peněz bankovními převody ze zahraničí je komplikované. Proto po zkušenostech z minulosti umožníme závazné sjednání e-mailovou poštou, přičemž vlastní platba semináře bude provedena až na místě samém v Bělé u Jevíčka.

Začátek a konec

Seminář začne v pátek 26. 9. v 17.00 h večeří. Skončí v neděli 28. 9. ve 14.00 h, hodinu po obědě. V pátek je možné přijet dříve, projít se po okolí anebo pomoci s přípravou večeře. Organizátoři budou na místě od 14.00 h.

Jak se dostat na místo?

Bělá u Jevíčka se nachází mezi Moravskou Třebovou a Letovicemi, přibližně 5 km od střediskové obce Jevíčko. Kdo bude přijíždět do Bělé u Jevíčka ze směru od Jevíčka, uvidí Padmafarmu hned na kraji vsi vlevo. Kdo bude přijíždět do Bělé u Jevíčka z druhé strany od Březiny, musí projet celou vsí a na konci vsi odbočit doprava. Součástí Padmafarmy je velký srub, podle kterého Padmafarmu všichni bezpečně poznáte. Za srubem je pak místo k parkování.

Informace o ekologickém statku Padmafarma v Bělé u Jevíčka jsou k nahlédnutí ZDE

Na závěr upoutávka

Seminář přinese pestré a zajímavé informace. Přednášky se zaměří na přípravu lidského organizmu pro podzimní období a na prevenci nádorů tlustého střeva. Vynecháno nebude nic, co se podzimního období týče, a proto nepřijde zkrátka ani téma sexuálního života. Sexualitě bude věnována, jako už tradičně, sobotní večerní přednáška. Téma? Sex před naším letopočtem a dnes.

Srdečně zveme a těšíme se na další milé setkání!

Lenka Volmová
Vladimír Volma

Kontakty:
Telefon: 469 319 538
E-mail: centrum[z]zivotosprava.cz
Číslo účtu: 199677376 / 0300

Leták k veřejnému šíření se nachází TADY! Prosíme osoby nám blízké a přátelsky nakloněné, aby leták vytiskly a rozšířily na viditelných místech, např. ve školách, čajovnách, klubech, čekárnách, prodejnách zdravých potravin ap.

Obrázky z červnového semináře 2008

Dřevo může být soukromým majetkem, ale oheň nikoliv, neboť oheň hřeje každého, kdo je nablízku

Zeleň zdá se zelenější, čas pomalejší a dešťové kapky méně mokré

Rozloučení před domem Lenky a Vladimíra31. 8. 2008 Čtenost: 5605 Rubrika: Aktuality


Ptačí budky
V zahradách, v nichž nežijí a nezpívají ptáci, je něco v nepořádku. Pravděpodobně tam panují pro ptáky nepříznivé podmínky. V takových zahradách jsou potom podmínky hodně příznivé pro život hmyzích škůdců. Co s tím? Někdy postačí rozvěsit na stromy ptačí budky.
Společný život v zahradě
Kouzlo zahrad jistě nespočívá jen v rostlinné výrobě. Do zahrad chodíme také odpočívat, těšit se životem vprostřed zeleně, zkrátka vracíme se do přírody, z níž jsme vyšli. Skutečnou živou přírodu však nalezneme jen v takové zahradě, v níž nebudeme žít sami.

 


Kontaktní adresa: centos.cz. Mobil: 777986391. Skype: vladimir777986391. Další publikování nebo
jiné šíření zde poskytovaných textů je bez písemného souhlasu vlastníků autorských práv zakázáno.
© CAŽ, o.p.s., autorky a autoři článků, 2006-2011. Nezávislé sledování návštěvnosti: