Číslo účtu: 199677376/0300
Neděle 16. 5. 2021 Jaro. Měsíc dorůstá.   Úplněk bude 26. 5. 2021
Pravidla a přihlašování
Aktuality
Životospráva
Zdravá společnost
Silné myšlenky
Nejméně čtené
Nejčtenější
Ankety
Zdravá zahrada
Poradna
Intimnosti
Léčivky 
Volné čtení -> Zdravá společnostZpráva o úřední podpoře hluku na venkově

Mnozí lidé v noci nespali. Policie lituje, kulturní akce byla povolena na dobu neurčitou. Decibely u táborového ohně. Úředně povolený kravál v chráněné krajinné oblasti neskončil ani v jednu hodinu po půlnoci.

Nechráněná chráněná oblast

V Nových Hradech mnozí lidé v noci nespali. Ačkoliv obec leží v chráněné krajinné oblasti, v noci ze soboty na neděli (13. a 14. 8. 2005) se okenní tabulky na domech třásly nesnesitelným hlukem. Příčina? Hudební produkce pod širým nebem.

Je to zvláštní pocit, když se obracíte v posteli, v břiše, hrudi a hlavě vám duní disharmonické basové tóny, údery bubnu, ječení kytary a nesrozumitelný zpěv, přičemž zdroje hudebního hluku jako by podávaly každý jinou hudební skladbu.

Chcete spát, ale nemůžete, žaludek se vám chvěje, ušní bubínky duní a mozek se trápí skutečností, že se nemůžete bránit. Upínáte se k myšlence, že to v deset hodin večer skončí. Ale hodiny oznámí deset, a ono to neskončí. Čekáte do jedenácti, ale ono to neskončí ani v jedenáct.

Říkáte si, že se to snad časem změní, až budete bydlet na venkově delší dobu. Až budete hluší jako lidé, jimž jezdí kamiony dva metry od lůžka. Hluší jako lidé, kterým už nevadí, že každou sobotu křižují obec kolony aut troubících jako při generální stávce, protože v zámku se konají svatby na běžícím pásu.

Možná vás už nebude obtěžovat ani každodenní hlášení Místního rozhlasu, což je krycí název pro reklamní relace Obecního úřadu. V podstatě obtěžující reklamní hlásání ve stylu někdejších komunistických apelů.

Dříve tlampače vyzývaly k účasti na brigádách, dnes bombardují informacemi, že do obce přijel pojízdný prodavač toaletního papíru, zemědělec nabízející brambory nebo firma prodávající mrtvé slepice.

Asi za to úředníci něco mají, že tak ochotně dělají pojízdným obchodníkům reklamu, říkáte si. Proč ale obtěžují lidi, které to nezajímá a kteří se nemohou bránit?

Od billboardu lze odvrátit zrak, novinovou reklamu lze pominout, televizi přepnout či vypnout, ale hlásání Obecního úřadu se ubránit nelze. Takové hlásání představuje bezpříkladné informační násilí, před nímž by měl občanstvo chránit zákon.

Krátce po půlnoci

Ano, být hluší, to by bylo řešení. Ale zatím hluší nejste, neboť v Nových Hradech žijete pouhé dva roky, ostatní obyvatelstvo je na tom líp. A pak hodiny přeskočí přes půlnoc. Zvenku na vás stále doráží hudební hluk, a vy marně strkáte hlavu pod polštář.

Vstanete, jdete k telefonu a vytočíte číslo 158.

„Policie Chrudim,“ ozve se ze sluchátka.

„Prosím vás, volám z Nových Hradů, tady se koná nějaká zábava pod širým nebem, je tu hroznej kravál, a už je po půlnoci, moc nás ten hluk obtěžuje, nemůžeme spát, mohli byste nám nějak pomoci?“

Laskavý policejní úředník vám vysvětlí, že zábavy povoluje Obecní úřad a že Policie nemůže zasahovat.

„No jo, Obecní úřad, ale už je po půlnoci, do kolika hodin může ten kravál trvat? Nezlobte se, ale na Tachovsku jste kvůli CzechTeku přijeli v těžké zbroji a dělali pořádek uprostřed luk a polí, akce byla také povolena, a tady jsme v chráněné krajinné oblasti, je po půlnoci, decibely otřásají vesnicí, a vy radíte, abychom si šli v pondělí stěžovat na Obecní úřad!“

Nakonec policejní úředník slíbí, že pošle na místo hlídku, aby zjistila, co se děje. Po několika minutách zvoní telefon a ze sluchátka se ozve policista z místní služebny:

„Heleďte, my jsme v Nových Hradech sice nebyli, ale spojili jsme se s člověkem, který je tak trochu pořadatelem akce. Potvrdil nám, že akce je povolená Obecním úřadem, a slíbil, že hudbu trochu ztiší.“

„Dobře, akce je povolená, ale do kolika hodin je povolená, kdy už bude konečně klid na spaní?“ zeptáte se policisty.

„No, víte, zábava není časově omezena, je prostě povolena na dobu neurčitou, takže dokud tam zůstanou nějací lidé, zábava může pokračovat.“

To je sice divné, ale přece nějaký výsledek, říkáte si a čekáte, až se hudební hluk poněkud ztiší. Ale on se neztiší. A tak si svléknete pyžamo, obléknete kalhoty, svetr a bundu, vezmete si baterku a v půl jedné v noci se jdete podívat na místo samé.

Za chvíli vidíte asi dvacet mladých lidí. Deset se jich malátně pohupuje na parketu, jenž připomíná boxerský ring, zbylí sedí u ohně. V improvizovaném přístřešku buší do hudebních nástrojů asi pětice ztepilých hochů, odvážně deformujících světoznámé pecky středního proudu.

Tak kvůli téhle zábavě dvaceti lidí musí být celá vesnice vzhůru? Takhle dnes vypadá posezení u táborového ohně? Kvůli tomuhle plytkému štěstí, zrozenému z enormního kraválu, se musí zdejší chráněná krajinná oblast otřásat až hluboko v kořenech stromů? Sami sobě pokládáte další otázky a vracíte se domů.

Nejlepší ložnice je předsíň

„Možná už skončili,“ řekne manželka nezvykle nahlas, jelikož má uši zašpuntované voskovými zátkami. Ale radujete se zbytečně, po několika minutách něžného ticha se okenní tabulky znovu rozdrnčí a všeprostupující basy začnou znovu tepat do ušních bubínků. Voskové zátky jen sotva znatelně ztlumí nepříjemné pocity.

„Víš co, tohle je výsledek naprosté bezohlednosti a sociální tuposti úřadů a institucí na všech stupních společenské správy!“ ulevíte svému rozčilení, ale zároveň víte, že vám to nepomůže, neboť se potřebujete alespoň trochu vyspat.

Pak chvíli přemýšlíte, v kterém místě vašeho bytu je hluk nejméně slyšet. Nakonec přinesete z komory molitanovou matraci a ustelete si v předsíni na zemi.

Usínáte krátce po jedné hodině s půlnoci a zdá se vám, že z dálky slyšíte hluk sbíječky, jenž se pozvolna mění v hlásání fiktivního Místního rozhlasu, za nímž se inkognito skrývá Obecní úřad.

(Kráceno. Celý text byl otištěn v Literárních novinách č. 34/2005.)

Lenka Volmová, Vladimír Volma7. 5. 2006 Čtenost: 5216 Rubrika: Zdravá společnost


Ptačí budky
V zahradách, v nichž nežijí a nezpívají ptáci, je něco v nepořádku. Pravděpodobně tam panují pro ptáky nepříznivé podmínky. V takových zahradách jsou potom podmínky hodně příznivé pro život hmyzích škůdců. Co s tím? Někdy postačí rozvěsit na stromy ptačí budky.
Společný život v zahradě
Kouzlo zahrad jistě nespočívá jen v rostlinné výrobě. Do zahrad chodíme také odpočívat, těšit se životem vprostřed zeleně, zkrátka vracíme se do přírody, z níž jsme vyšli. Skutečnou živou přírodu však nalezneme jen v takové zahradě, v níž nebudeme žít sami.

 


Kontaktní adresa: centos.cz. Mobil: 777986391. Skype: vladimir777986391. Další publikování nebo
jiné šíření zde poskytovaných textů je bez písemného souhlasu vlastníků autorských práv zakázáno.
© CAŽ, o.p.s., autorky a autoři článků, 2006-2011. Nezávislé sledování návštěvnosti: